Yeni Başlayanlar İçin Kamp: En İyi Rehber

Daha önce hiç kamp yapmadıysanız ve bunu uzak bir ihtimal olarak görüyorsanız işte size ” Yeni Başlayanlar İçin Kamp” Rehberi.

Kamp yapmanın vücudunuza ve ruhunuza sağladığı yararlar saymakla bitmez, hatta bununla ilgili bu yazıyı okuyabilirsiniz: Kamp Yapmak İçin 15 Muhteşem Sebep

Ancak yeni başlayanlar için kamp yapmak eğlenmekten çok eziyete dönüşebilir, hatta arada çok ince bir çizgi var diyebiliriz. Eziyete dönüşmesin ve ilk kamp tecrübeniz sizin için keyifli geçsin diye bu rehberi hazırladım. Yeni başlayanlar için her şeyi detaylıca yazmaya çalıştım. Umarım size bir faydası olur ve ilk tecrübeniz bundan sonra keyif alacağınız maceralara dönüşür.

Yeni Başlayanlar İçin Kamp Rehberi

  • İlk kamp maceranızı planlayın
  • Kamp kıyafetlerinizi hazırlayın
  • Kamp yiyecekleri
  • Kamp mutfağı
  • İyi bir uyku için neler yapmalısınız?
  • Kampta yapmanız gerekenler listesi
  • Kampta güvenlik
  • Kampta önemli olan diğer şeyler

İlk Kamp Maceranızı Planlayın

Belki de sizi ilk başta en sıkacak konu planlamak olacak, listenizi hazırlamadan önce araştırma yapmanız gerekiyor. İlk başta araştırma yapıp birazcık sıkılarak tüm kamp boyunca keyifli vakit geçirebilirsiniz.

1 Sıcak Aylarda Kamp Yapın

Daha önce hiç kamp tecrübeniz olmadıysa çadırınızda geçireceğiniz ilk gecenin sıcak olmasını isteyeceksiniz. Böylelikle hem daha fazla ekipman masrafı yapmazsınız hem de kamp tecrübenizden daha çok keyif alırsınız.

2 Evden Çok Uzaklaşmayın

Eğer etkinlik dahilinde kamp yapmıyor ve arkadaşlarınızla, kendi başınıza bunu deneyimlemek istiyorsanız evden çok uzak bölgelere kamp yapmaya gitmeyin. Ani hava durumu değişikliği, acil bir durum gibi problemlerde eve yakın olmak ve eve dönmek sizin için daha kolay olacaktır.

3 Dağda Kamp Yapmayın

İlk tecrübeniz için deniz seviyesinde kalmak her zaman en güzeli. Yüksek rakımlarda yapacağınız kamplar için henüz hazırlıklı olmayabilirsiniz. Sıcaklıktaki ani değişim gibi durumlar için birazcık erken.

4 Kamp Alanlarını Tercih Edin

Özellikle kamp alanlarıda küçük marketi olan yerleri tercih etmek sizin faydanıza olacaktır. Ne kadar hazırlanırsanız hazırlanın her zaman getirmeyi unuttuğunuz bir şey olabilir.

5 Rezervasyon Yaptırın

Bazı kamp alanları rezervasyon olanağı ile siz gitmeden önce ağaç altı, manzaralı güzel konumları sizler için ayırabiliyor. İlk seferiniz için böyle bir rezervasyon yaptırarak güzel ve keyifli bir kamp geçirebilirsiniz.

6 Çok Uzun Kalmayın

İlk tecrübeniz için bir yada iki gece gayet idealdir. Tüm bir haftanızı veya gecelerinizi keyif alıp almayacağınız belli olmayan kamp tecrübesi için ayırmayın. Önce deneyin, yavaş yavaş kalacağınız gece sayısını arttırabilirsiniz.

Kamp Kıyafetlerinizi Hazırlayın

Kampta yanınızda doğru kıyafetleri giymek alacağınız keyfi arttırır. Hava durumunun bir anda kötüleşmesi, yağmur, rüzgar gibi etkenlere karşı hazırlıklı olmalısınız.

8 Su Geçirmez Ceketlerinizi Hazırlayın

Eğer hangisini iyisinden almalıyım, hangisine para harcamam gerekiyor diyorsanız sorunun cevabı tabii ki su geçirmez bir ceket olacaktır. Suya karşı dayanıklı ceketler sadece belli bir süre dayanır ardından su geçirmeye, su tutmaya başlarlar. Gore-tex kumaşlı dayanıklı bir ceket, hava değiştiğinde ihtiyacınız olacak şeyler arasında.

9 Katmanlı Giyinin

Her ne kadar sıcak havalarda kamp yapmaya gidin desem de bulunduğunuz konuma göre akşamları serin olabilir. Bunun için yanınızda katman katman giyebileceğiniz kıyafetleriniz olsun. Merinos yünlü kıyafetleri tercih edebilirsiniz, ya da ter tutmayan, ama sizi gece boyunca yalıtım ile sıcak tutacak giysiler.

Öneri: Kış Kampında Nasıl Giyinilir.

10 Şık Olmayı Çok Önemsemeyin

Kamp yaparken elbette şık gözükebilirsiniz ancak her zaman temiz olmayı beklemeyin. Dizlerinizin üzerine çökmeniz veya yere oturmanız gerekebilir. Trekking sırasında yaslandığınız yerler çamur olabilir. Öyle ya da böyle kamp ateşi bile kıyafetlerinizi kısa sürede kokutacaktır. Bu yüzden şıklık kelimesini evde bırakın ve doğa hayatına uyum sağlayın.

11 Rahat Kıyafetler Seçin

Dar ve sizi sıkacak pantalon ve kıyafetlerden kaçınmalısınız, ateş yakarken eğilmek bile eziyete dönüşebilir. Çadırınıza girip çıkarken sürekli eğilmek ve dizlerinizin üzerinde hareket edeceğinizi unutmayın. Rahat kıyafetler tercihiniz olsun.

12 Rahat Ayakkabılar Tercih Edin

Kamp süresince ayakta iş yapmanız gereken çok fazla durum olacak. Bunu unutmayın. Eğer bütçemi koruyayım derseniz eski spor ayakkabılarınız ile idare edebilirsiniz ancak kamp yapmaya devam etmeyi düşünüyorsanız rahat trekking ayakkabılarından edinmenizi tavsiye ediyorum.

13 Bere yada Buff Getirin

Her ne kadar sıcak mevsimlerde kamp yapın desem de soğuk akşamlarda boğazlarınızı ve kafanızı korumak isteyebilirsiniz. Ani sıcak düşüşlerinde bere ve buff bulundurmak yararınıza olacaktır. Ayrıca uyku tulumunuza girdiğinizde yüzünüzü ve kafanızı sıcak tutmak için idealdir.

13 Şapkanızı Almayı Unutmayın

Bere seçeneğinin yanı sıra tüm gün sıcakta ve güneş altında vakit geçireceğiniz için şapkanızı mutlaka yanınıza alın. Saçınızı tozdan ve uçuşan diğer kirleticilerden koruduğunuz gibi güneşten de korunursunuz.

14 Güneş Gözlüğünüzü Unutmayın

Yaz veya kış fark etmez. Güneşin zararlı ışınlarından kendizi korumanız lazım. Tüm gün güneş altında olacağınız için UV filtreli olanları tercih etmenizde fayda var. Yanınızda kılıfını getirmeyi unutmayın ve onunla birlikte muhafaza edin. Çadırın içindeki dağınıklıkta üzerine basmak istemezsiniz.

Kamp Yiyecekleri

16 Kolay Menüler Hazırlayın

İş kampta yemek yapmaya gelince herkesin gözü en başta korkar. Evdeki rahatlığı aramayın, her şey elinizin altında olmayacak. Olabildiğince basit tutun. Kamp için çok kolay ve taze menüler hazırlayabilirsiniz.

17 Normalde Yediğinizden Daha Fazla Yiyecek Getirin

Kamp sırasında gündelik hayatınızda yaktığınızdan daha fazla kalori harcarsınız. Yanınızda mutlaka normalde yediğinizden daha fazla yiyecek bulunsun. Atıştırmalıklar, çerezler yani size enerji verecek şeyleri yanınıza alın.

18 Menü Planlayın

Ülkemiz mangal kültürü ile büyüdüğü için oturup menü  hazırlama fikri size saçma gelebilir. Ancak kampa çıkmadan önce hazırlanmış bir menü listeniz olması hem kamp süresince eksik olmamasını sağlar hem de hazırlıklı olursunuz. Menü hazırlamak sizlere bir kontrol listesi oluşturur.

19 Yiyeceklerinizi Serin Tutun

Sıcak havalarda bozulacak yiyeceklerinizi soğuk tutmak en önemli şeylerden bir tanesi. İlk defa kamp yapacaksanız paranızı çok pahalı soğutuculara harcamanıza gerek yok ancak yalıtımlı çantalar edinebilirsiniz. Gece keyifli vakit geçirmek için yanınızda getirdiğiniz alkolü de serin tutmak isteyebilirsiniz.

20 Önceden Pişirin

Eğer tüm kamp boyunca ızgara et ile beslenmeyi düşünmüyorsanız veya yanına ek bir şeyler arıyorsanız önceden evde pişirip götürebilirsiniz. Özellikle yazın sıcaklarda zeytinyağlı yemekleri evde pişirip küçük saklama kaplarında yanınızda götürebilirsiniz.

21 Susuz Kalmayın

Kamp süresince belki de en çok unutacağınız şeylerden biri su içmek olacak. İlk seferiniz olduğu için zaten normalden daha fazla hareket edeceksiniz ve su ihtiyacınız artacak. Ancak tüm bu koşuşturma ve heyecan içinde su içmeyi unutabilirsiniz. Yanınızda fazla fazla su götürün.

Kamp Mutfağı

Kampta yemek pişirmek sandığınız kadar kolay olmayabilir ama eğlencelidir. Özellikle evdeki gibi büyük ocaklara ve alana sahip olmadığınızı düşününce pişirirken bir şeyleri devirmek olası.

22 Kamp Ocakları

Her ne kadar ateşiniz olsa da yanınızda küçük bir kamp ocağı taşımak sizin yararınıza olacaktır. Ayrıca her yerde ateş yakmamayı ve doğada iz bırakmamak için kamp ocakları eşsizdir. Sadece düz bir zeminde sabitlediğinize emin olun.

23 Kamp Yakıtı

Kamp yakıtları da artık kolay ulaşılabilir fiyatlarda ve her yerde. Ama unutmayın koca bir tencerede ev yemeği gibi pişirme amaçlı kullanılmaz. Kalabalık kamp yapacaksanız kamp ocaklarından edinmenizde fayda var.

24 Kamp Ateşinde Pişirin

Kamp ateşinizi yemek pişirme amaçlı kullanmak keyifli gözükse de yeni başlayanlar için çok da mantıklı değil. Evinizdeki ocaklar gibi ateşin yoğunluğunu kontrol edemezsiniz. Ancak patates, çikolatalı muz gibi ekstra şeyleri ateşin közünde pişirerek başlayabilirsiniz.

25 Kamp Pişirme Ekipmanları

Bu işe ilk defa adım attığınızı unutmayın. Outdoor mağazalarına gidip sonradan işinize yaramayacak malzemeler almayın. Evinizdeki eski malzemeleri kullanmaya bakın. Gözünüzden çıkarabileceğiniz eski malzemeler ile başlamak bütçenizi sonrası için koruyacaktır.

26 Kamta Bulaşık

Kamp alanlarını tercih etmeniz bu yüzden önemli. Gitmeden önce mutlaka kontrol edin, bulaşık yıkama için alanı bulunan bir yeri seçmeniz önemli.

İyi Bir Uyku İçin Neler Yapmalısınız ?

Geldik kampın en can alıcı kısmına, uyku. İyi bir uyku kampın olmazsa olmazı. Bunun tam tersi tüm kamp tecrübenizi mahvedebilir.

27 İyi Bir Çadır Seçin

Belki de şu ana kadar kamp için yapacağınız en pahalı alışveriş çadır almak olacak. Eğer ucuzuna kaçarsanız yağmurda, rüzgarda çadırınızın başına gelenler kamp keyfinizi bozabilir. O yüzden biraz mantıklı ve araştırarak çadır alın.  Böyle bir alışveriş yapmak istemiyorsanız kamping alanlarındaki çadırları kiralayın veya arkadaşlarınızdan ödünç alın.

28 Çadırınızı Kurmadan Önce Pratik Yapın

Evet kulağa saçma gibi geliyor ama kamp alanında çadırınızı ilk defa açıp onu kurmak konusunda hiç fikriniz yoksa çadır kurmak eziyet gibi gelebilir. Bunun için önce evde veya bahçede pratik yapın. Satın aldığınız yerden kurma konusunda destek isteyin

29 Çadırınızı Güzel Bir Yere Kurun

Evinizden uzak bir veya bir kaç gece geçireceğiniz çadırınız sizin yeni eviniz. Nereye kuracağınız konusunda biraz vakit harcayın gittiğiniz araziyi, kampingi araştırın. Güneşin sabah doğduğu konumdan tutun da öğle vaktinde tepede olacağı konuma kadar düşünün ve ona göre kurulum yapın.

30 Rahat Uyku İçin Örtü Getirin

İlk sefer için uyku tulumu yatırımı yapmak istemeyebilirsiniz. Evde kullandığınız herhangi bir yorgan veya örtü işinizi görebilir tabi kamp alanına kadar yanınızda o kadar ağır bir şey taşımayı göze alıyorsanız. Gitmeden önce hava durumunu kontrol edin ve ona göre ihtiyacınız olan örtüyü yanınızda götürün.

31 Mutlaka Mat Alın

İyi bir uykunun en önemli kuralı gece boyunca üşümemektir. İstediğiniz kadar yorgana veya battaniyeye kendinizi sarın, çadırın alt kısmından gelecek soğuk sizi rahatsız edecektir. Bunun için uyku matı almanızda fayda var. Özellikle üzerindeki ısı yansıtıcıları olanları tercih ederseniz alt kısımdan gelecek soğuktan sizi koruyacaktır. Ayrıca direk zeminle temas etmez, rahat bir gece geçirirsiniz.

32 Mutlaka Yastık Alın

Eğer araçla gidiyorsanız evinizdeki yastığı ilk sefer için yanınızda getirmekte bir zarar yok. Ancak aracınız yoksa uygun fiyatlı kamp yastığı almak sizin için ideal. Böylelikle alandan ve ağırlıktan kazandığınız gibi rahat bir uyku fırsatınız olur

33 Işığı ve Sesi Uzaklaştırın

En ufak seste uykunuzdan uyanan biriyseniz yanınızda kulak tıkacı götürmelisiniz. Özelikle ilk defa kamp yapıyorsanız, uyumadan önce doğanın sesi sizi biraz rahatsız edebilir. Ayrıca kamping alanlarında tüm gece gürültü yapacak komşularınızın sesinden sizi koruyacaktır. Göz maskesi de götürebilirsiniz böylelikle şafakta uyanmak zorunda kalmazsınız. Tabii güneşin doğuşunu izlemek istiyorsanız o başka.

34 Fenerinizi Unutmayın

Kampta gece boyunca karanlıkta bir şeyler yapmak zorunda kalabilirsiniz, herhangi uygun fiyatlı kafa lambası işinizi görecektir. Ayrıca her kampçının olmazsa olmazı arasındadır. Ayrıca çadırınızın çevresini ve içini aydınlatacak küçük fenerlerden de alabilirsiniz. Tamamen size kalmış

Kampta Yapmanız Gerekenler Listesi

Kamp eşyaları ile ilgili bu aşamayı geçtiğimize göre kampta eğlenmeyi hak ettiniz. Kitabınızı alıp ateşin başında okuyabileceğiniz gibi yapabileceğiniz çok güzel eğlenceli aktiviteler de var.

35 Elleriniz Çalışsın

Kamp alanında sürekli karşılacağınız manzalardan bir tanesi de ateşin başında sopayla ateşi karıştıran insanlardır. Bunlardan biri de siz olacaksınız. O sopa o ateşi mutlaka dürtecek! Şaka bir yana elinize sopayı aldığınızda bir bıçakla düzleştirip keyifli vakit geçirebilirsiniz. Sonrasında ucuna sucuk veya marshmellow takarak tabii ki.

Not: Sopayı düzleştirmekten keyif aldıysanız tebrikler! Yontmacılık dünyasına giriş yapabilirsiniz.

36 Biraz Oyun Oynayın

Gittiğinizde dikkat edin, her ateşin başındaki grupta bluethoot hoparlörden açılmış müzikler ve ateşe bakan insanlar görürsünüz. Ancak oyun oynamaktan zarar gelmez. Kamp süresince oynayabileceğiniz çok keyifli oyunlar var elbette. Özellikle çocuklarla gidiyorsanız.

37 Yürüyüşe Çıkın

Madem doğadasınız onu keşfetmeden eve dönmek olmaz. Gitmeden önce kamp yapacağınız alana yakın doğal güzellikleri araştırın ve gittiğinizde kısa geziler düzenleyerek biraz maceraya atılın. Yürüyüşe çıkmadan önce mutlaka yanınızda biraz atıştırmalık ve su bulundurun.

38 Şarkı Söyleyebilirsiniz.

Çevrenizdeki insanları rahatsız etmeden sakin müzikler eşliğinde şarkılar söyleyebilirsiniz. Yanınızda enstrüman çalan birisi ile kampa gidiyorsanız tadından yenmez.

Kampta Güvenlik

Doğada olmanın keyifli olduğu gibi tehlikeli yanları da var elbette. Bazıları hiç beklemediğiniz anlarda başınıza gelebilir. İlk seferiniz olsun olmasın hazırlıklı gitmeniz önemli. Sonrasında pişman olmak bir şeyi değiştirmiyor maalesef.

39 İlk Yardım Setinizi Hazırlayın

İhtiyacınız olsun olmasın mutlaka bir ilk yardım çantanız olsun yanınızda. Büyük marketlerde bulunan hazır ilk yardım setlerini tercih edebileceğiniz gibi evinizde küçük bir çanta yaparak yanınızda bulundurabilirsiniz. Umarım hiç bir zaman ihtiyacınız olmaz.

40 Ateşi Söndürmeden Ayrılmayın

Kamp ateşi çok riskli bir iş. Özellikle ucunda orman yangını riski varsa. Mümkün olduğunca kontrollü bir şekilde yakmanız ve uyumaya gitmeden önce söndürmeniz gerekiyor. Söndüğüne emin olmadıkça başından ayrılmayın. Gerekirse su dökün, toprak dökün ama o ateş sönsün.

41 Vahşi Hayvanları Uzak Tutun

Unutmayın doğadasınız. Yiyecekleriniz yatmadan önce ortalıkta bırakmayın. Çöplerinizi ve koku yapan herşeyi kapalı kaplarda ve torbalarda saklayın. Bu malzemeleri kamp alanınızdan uzaklaştırın gerekiyorsa uzakta bir ağacın dalına bağlayın. En azından çadırınızdan vahşi hayvanları uzak tutacaktır.

Kampta Önemli Olan Diğer Şeyler

İlk kez kamp yapacaksanız bu kadar çok madde olması sizi korkutmasın. Hele ki bunlar sadece başlangıçta dikkat etmeniz gerekenlerse. Her kampta yeni şeyler öğrenip tecrübe edersiniz. Ancak ilk kamp tecrübenizi güzelleştirmek için hala uyuması gereken bir kaç madde daha var.

42 Kamp Alanına Geç Saatte Gitmeyin

Karanlık çöktüğünde çadırınızı kurmaya çalışmak kolay bir iş değil. Ayrıca sabah hava aydınlandığında gece biz nereye çadır kurmuşuz diye şaşırabileceğiniz sürprizler olabilir. İmkanınız var ise erken gidin ve size en uygun alanı seçin.

43 Çadırınız Ses Geçirmez Değil!

Unutmayın, çadır gece boyu sizi koruyacak araç olmasına rağmen ses yalıtımına sahip değillerdir. Çadırın içine girdiğinizde kapalı alanda olduğunuzu düşünüp yüksek sesle konuşmayın ve çevrenizi rahatsız etmeyin. Hatta gece boyu ateş etrafında muhabbet ederken çevrenizi rahatsız etmemeye özen gösterin.

44 İz Bırakmayın!

Ve son olarak acemi de olsanız profesyonel de olsanız dikkat etmeniz gereken en önemli madde. Doğada izinizi bırakmayın. Kamp alanını nasıl bulduysanız öyle bırakın, hatta size ait olmasa bile etraftaki çöplerden toplayabildiğiniz kadarını toplayın ve iz bırakmadan kamp alanından ayrılın.

44 Eğlenmeyi Unutmayın

Ve son madde, eğlenmeyi unutmayın. Doğada olduğunuz ve keyfini çıkarabileceğiniz bu anı sonuna kadar değerlendirin. Hatalar yapmak veya bir şey unutmak bir sonraki deneyiminiz için sizi daha hazırlıklı kılacaktır. Eğlenmenize bakın.

Sevgiyle.

 

 

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir