fbpx

Uyku Tulumu Nasıl Seçilir

Uyku Tulumu Nasıl Seçilir?

Uyku tulumu seçimi muhtemelen kamp hayatına adım attığınızdan itibaren yapacağınız en karmaşık seçimlerden biriymiş gibi gelecek. İşin başında böyle düşünmek oldukça normal. Çünkü dikkat etmeniz gereken fazlaca değişken var, ağırlık, hacim, yalıtımı, konfor derecesi.

Uyku Tulumu Nasıl Seçilir sorusunu yanıtlayacak ve sizi de bu karmaşadan kurtaracak bu rehber umarım sizlere yardımcı olur.

Faaliyete Göre Uyku Tulumu Seçimi

Kampçılar

Kamp için seçeceğiniz uyku tulumu, uzun mesafe kat ettiğinizde giderek ağırlaşarak sırtınızda taşımak istemeyeceğiniz bir araca dönüşmesin diye hafif olanlarından başlamakta fayda var.

Soldan-sağa uyku tulumları: The Eureka Lone Pine 0°, the Women’s Kelty Galactic 30°, and the Women’s Marmot Trestles 30°.

Eğer aracınızla kısa süreli veya ailecek kamp yapma niyetinde değilseniz hafif uyku tulumları tercihiniz olmalı.

Herhangi bir tulumu kamp için kullanabilirsiniz. Yapacağınız kampa göre bu seçimlere dikkat etmeniz gerekse bile, hafta sonları kamp yapıyorum çok detaylı bir şeye ihtiyacım yok, kışın soğuklarda kamp yapmıyorum diyorsanız ekonomik olanlardan seçebilirsiniz.

Backpackerlar-Gezginler

Seyahatlerime sırt çantamı alır çıkarım mantığıyla yaklaşıyor ve gittiğiniz yerlerde kamp yapmaya bayılıyorsanız ağırlık ve sıkıştırılabilirlik ana kriterlerinizden olmalı.

Soldan sağa: The Marmot Nanowave 50°,sentetik uyku tulumu; Sea to Summit Spark SP I, sentetik uyku tulumu; NEMO Ramsey 30°, sentetik uyku tulumu.

Hafif ama çok yer kaplayan veya ağır uyku tulumu seçimlerinden kaçınmalısınız. Ayrıca bir diğer dikkat etmeniz gereken husus uyku tulumunun comfort değeri olmalıdır.

Seyahatleriniz sırasında ne kadar plan yaparsanız yapın soğukta kaldığınızda sizi üşütmeyecek bir uyku tulumu tercih etmelisiniz.

Dağcılar

Dağcılık için yanınızda götüreceğiniz uyku tulumunun diğer aktiviteler için olan uyku tulumlarından tek farkı su direnci yüksek olmasıdır.

Isı yalıtımı ve comfort değerleri önemli olsa da dağcılar mümkün olduğu kadar hafif kalmalı ve bulunduğunuz extreme ortamlarda sizi sıcak ve kuru tutacak uyku tulumlarına yönelmelisiniz.

Soldan sağa: Rab Neutrino 400 25° uyku tulumu; North Face Inferno 15° uyku tulumu ve Sea to Summit Alpine III 10° uyku tulumu. Bu üç uyku tulumunun yalıtımı çok yüksek ve su geçirmezlik oranı fazladır.

Bu tür sporlar için yüksek kaliteli yalıtım malzemeleri kullanıldığı gibi kabuk denilen; dış kısmı da hem nefes alabilir hem de su direnci yüksek malzemelerden yapılanları da vardır.

Böylelikle dış yüzeyi suya ve neme dayanıklı bir şekilde uyku tulumunun içerisinde sizi sıcacık tutacaktır.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken husus da paketlendiğinde kaplayacağı alan en az olan uyku tulumu tercih etmenizde fayda var.

Uyku Tulumu Sıcaklık Değerleri

Uyku tulumu sıcaklık değerleri, uyku tulumunun kullanılabileceği en düşük sıcaklığı temsil eder.

Örneğin comfort değeri 20°C lik bir uyku tulumu sizi yaklaşık 20°C‘ ye kadar sıcak tutacaktır ve bu sıcaklığın altında aşağıdaki örnekte olduğu gibi -5°C de hafif üşümeye başlayacaksınız ancak yine de uyuyabilirsiniz. -22°C de donmadan geceyi geçirebilirsiniz ancak üşürsünüz.

SeatoSummit Uyku Tulumu Etiket Örneği

Öncelikle ve ön önemlisi uyku tulumunun üzerindeki bu değerler altınızda bir mat olduğu düşünülerek oluşturulmuştur bunu unutmayın.

Şöyle düşünün; 70-80kg ağırlığında birisi uyku tulumunun içerisine yattığı zaman alt kısmında bulunan yalıtım malzemesini sıkıştırır ve malzemenin yalıtım performansı düşer. Bu yüzden altınızda mutlaka ama mutlaka mat bulunması gerekir.

Günümüzde bir çok uyku tulumu bu teste tabii tutuluyor. Etikette yazmıyorsa bile sorun ve ya satıcının sitesinden araştırın.

Bu değerlerin hepsi EN-13537 adı verilen bir standarda bağlanmıştır. EN13537 ile ilgili yazımızı okumak istiyorsanız: “EN-13537 Uyku Tulumu Standardı

Sıcaklık Değerleri ve Mevsimler

Eğer yüksek irtifalarda kamp yapmak gibi bir planınız yoksa, uyku tulumu üzerindeki sıcaklık değerlerini mevsimlerle ilişkilendirmek için aşağıdaki tabloyu kullanabilirsiniz.

Mevsim

Dönemler

Ne Kullanmalı?

Yaz

Mart
Nisan
Mayıs

Serin geçen dönem, genellikle  15°C üzerindeki sıcaklıklar için kullanılan uyku tulumları idealdir.

Haziran
Temmuz
Ağustos

Son dönemlerde sıcak geçen yazları uyku tulumuna bile gerek kalmıyor. Ancak geceleri serin geçen rakımlı yerlerde uyku tulumunu üzerinize örtebilirsiniz.

Kış

Eylül
Ekim
Kasım

Genellike kar yağmayan, soğuk kış geceleri ile geçiyor. 5-10°C Comfort derecesi olan uyku tulumlarını kullanabilirsiniz.

Aralık
Ocak
Şubat

Artık bu mevsimlerde de çok sık kar yağmasa da (şehiriçi) yüksek rakımlarda kara yakalanma oranınız fazla. -5 veya -10°C Comfort derecesi olanları kullanabilirsiniz.

Yüksek irtifalarda karşılaşabileceğiniz sabah-akşam ısı farkları yüzünden gideceğiniz bölgeye göre uyku tulumu almalısınız, rehberinize danışmalısınız veya daha önce o bölgede kamp yapmış deneyimli kişilerden bilgi almalısınız.

İpucu: Bu konuda kafanız çok karıştıysa ve karda, yağmurda kamp yapmayacaksanız kendinize 20 veya 10°C lik bir uyku tulumu alın. Yılın büyük bir bölümünde rahatsızlık hissetmeden kamp yapabilirsiniz.

Decathlon Forclaz 10° beni yaz-kış uzun süre idare etmişti.

 

Yazın fermuarını açıp ayağınızı dışarı çıkararak rahat uyurken, serin havalarda, özellikle sonbaharda kalın giyinerek içerisinde çok rahat uyuyabilirsiniz.

Uyku Tulumu Yalıtım Malzemeleri

Uyku tulumu alırken bakmanız gereken bir diğer husus da yalıtım malzemesi. Uyku tulumu alırken kadın – erkek seçeneği dışında, farklı özellik çeşitleri de olacak. Kaz tüyü ya da sentetik olması, yalıtım malzemesinin yoğunluğu gibi.

Her ikisinin avantajları-dezavantajları var.

Doğal Yalıtım Malzemesi

Doğal yapısı sebebiyle binlerce küçük hava kanalcığı ve cebi oluşturur. Bu sebepten vücuttan yayılan ısıyı yakalayıp tutmada daha etkilidir. Ayrıca sentetik malzemelerden yapılan uyku tulumlarına nazaran daha hafiftir. Paketlenip sıkıştırıldığında çok küçük bir hale gelirler.

Dezavantajı ise nemli havalarda, nemi kolayca hapsetmesi ve kolay kolay kurumaması. Ayrıca nemlendiğinde veya ıslandığında tüyler kabarıklığını kaybeder ve ısı yalıtım özelliği bariz bir biçimde kaybolur. Kuru ortamları olan kamplarda kullanılması tavsiye edilir.

-Mükemmel Isı Yalıtımı
-Hafiflik/Yalıtım değerleri yüksek
-Comfort değer aralıkları daha yüksek ( hem sıcak hem soğuk için)
-Uzun ömürlü ( temiz bakılırsa)
-Sıkıştırıp paketlemesi kolay.
-Islak veya nemli ortamlarda yalıtım özelliğini kaybetmesi.
-Islandığında kurumasının çok uzun süremsi
-Pahalı
-Özel temizlik işlemleri gerektirmesi

Sentetik Yalıtım Malzemesi

Sentetik materyallerden üretilerek yalıtım sağlayan uyku tulumları en yaygın ve en çok satılan uyku tulumları arasındadır.

Temizlemesi kolay, daha az bakım gerektiren ve ıslandığında bile neredeyse performanslarının %50’sini korurlar. Fiyat olarak da kaz, ördek ve herhangi bir kuş tüyünden yapılmış uyku tulumlarına göre daha ekonomiktir.

– Nemli/Islak kalsa bile yalıtımı korur.
-Doğal ürünlerden daha uygun fiyatlıdır.
-Temizlemesi kolaydır.
-Kaz tüyü uyku tulumu gibi vücut ısısını koruyamaz.
-Hacimli ve ağırdır.
-Doğal uyku tulumlarına göre daha kısa ömürlüdür.

Uyku Tulumu Şekilleri ve Boyutları

Buraya kadar anlattığım tüm bilgiler ile aşağı-yukarı uyku tulumu seçecek bilgiye sahip oldunuz. Ancak uyku tulumu nasıl seçilir? sorusunun cevabı asıl buradan sonra başlıyor.

Uyku tulumlarının farklı şekilleri, kumaşları ve özellikleri, seçmeyi çok karmaşık hale getiren şeydir, bu yüzden bu bölümü dikkatlice okumanızda fayda var. Eğer gerçekten verimli bir şekilde kullanacağınız bir uyku tulumu almak istiyorsanız.

Şekillerine Göre Uyku Tulumları

Uyku tulumlarının şekilleri ülkemizde çok fazla olmasa da elimden geldiğince sizi bilgilendirmeye çalışacağım.

Dikdörtgen Uyku Tulumu

Dikdörtgen bir uyku tulumu, genel kamp için en yaygın biçimdir. Geleneksel uyku tulumlarının en rahat şeklidir, çünkü doğal bir şekilde yayılmaya ve uyumaya izin verir.

tam boy fermuarlı olanları açıp örtü gibi kullanabilirsiniz.

Dezavantajları, ekstra malzeme nedeniyle diğerlerine nazaran ağır olmalarıdır. Ayrıca sizi sıcak tutmakta daha az etkilidirler, çünkü içeride daha fazla boş alan bulunduğu için ısı içeride yayılır.

Dikdörtgen uyku tulumları -genellikle- tamamen açılabilir ve bir battaniye olarak kullanılabilir.

İki Kişilik Uyku Tulumu

Çiftler için, eşler için mükemmel olabilir. Özellikle eşinizin vücut ısısını paylaşmak için mükemmeldir, sıcak kalmanın en etkili yoludur aslında. Hafta sonları kamp yapıyorum bize yeter ağırlığı da çok önemli değil diyorsanız bir adet edinip deneyebilirsiniz.

Eğer böyle bir uyku tulumu aldınız ve sevdiğinizle uzun bir yolculuk yapmak istiyorsanız ağırlığı çantalara eşit bölerek seyahat edebilirsiniz.

Mumya Uyku Tulumu

Mumya şeklinde uyku tulumu, en hafif geleneksel uyku tulumudur. Bazı insanlar için oldukça rahatsız edici olabilir. Eğer dar alanlardan hoşlanmıyorsanız size göre olmadığını belirteyim.

Sıkı şekillendirilmiş şekilleri onları sadece dikdörtgen uyku tulumlarından daha hafif yapmakla kalmaz, aynı zamanda vücudunuzun ısınması için çok az ölü alan olduğundan sizi sıcak tutma konusunda çok verimli kılar.

Yine de çok sıkı olmamasına dikkat edin hem içeride hareket edebilecek az da olsa biraz alan olsun hem de oluşan hava boşluğu yalıtıma destek olsun.

Farklı Şekillerdeki Uyku Tulumları

Yarı dikdörtgen uyku tulumu, mumya uyku tulumu ve dikdörtgen uyku tulumu arasındaki boşluğu doldurmaya çalışır ve ne dar ne de çok fazla hava boşluğu olmaması için tasarlanmıştır.

Soldaki:Sea to Summit yarı dikdörtgen uyku tulumu. Sağ: NEMO kaşık uyku tulumu

Nemo’nun kaşık uyku tulumu, çok ağır olmadan konforu arttırmayı amaçlayan, “ben yan yatmadan uyuyamayan” diyenler için tasarlanmıştır. İçinde çok rahat bir şekilde yan yatarak uyuyabilirsiniz.

Kadınlar İçin Tasarlanmış Uyku Tulumları

Kadınlara özel uyku tulumları, unisex uyku tulumlarından biraz farklı bir şekilde yapılandırılmıştır. Omuzlarda daha dar olacak şekilde kesilir, kalçalarda daha geniş ve daha kısa boylarda gelirler. Ayrıca çoğunda ilave yalıtım da vardır.

Marmot’s Phase 20° nin hem erkek(soldaki) hem kadın(sağdaki) versiyonu

Fermuarlar

Önemsiz gibi gözükse de uyku tulumunun narin yapısını bozmamak için fermuar aslında önemli yer teşkil eder. Ülkemizde bununla ilgili fazla bilgi yok maalesef. En azından bildiklerimi size aktarmaya çalışacağım.

SNAG-FREE Fermuarlar

Uyku tulumunun  fermuarını o kadar narin bir kumaşa takmaktan daha kötü bir şey yoktur, bu yüzden fermuarın rahatça açıldığı bir uyku tulumu bulmak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Fermuar ne kadar küçük ve zarif olursa, sıkışma olasılığı o kadar yüksektir; Ayrıca, fermuarın uzunluğu boyunca sert bir destek olup olmadığına bakın, çünkü kumaşın sıkışmasını önler.

Sol veya Sağ Fermuar?

Sol veya sağ bir fermuar seçmek oldukça basittir: Sağ elini kullanıyorsanız, fermuarı solunda bir uyku tulumu alın. Solaksanız, sağ tarafta fermuarı bulunan  birini alın.

Uyku Tulumu Nasıl Seçilir Rehberi

Yukarıda yazdığım tüm bu bilgiler karmaşık geldi ve hala işin içinden çıkamadıysanız aşağıdaki yönlendirmeleri takip edip ilk uyku tulumunuzu seçebilirsiniz.

Çadırınız var mı?

EVET

X
HAYIR
Güzel, çadırın bir ısınma aracı olmadığını unutmayın. şimdi uyku tulumumuzu seçebiliriz.”
O zaman yağmura ve suya dayanıklı, nefes alabilen, taşıması kolay bir çadır almanız gerekiyor. Bununla ilgili rehberime göz atabilirsiniz “Çadır Nasıl Seçilir?”
Uyurken sağa,sola çok mu dönersiniz?

EVET

X
HAYIR
Dikdörtgen veya yarı dikdörtgen uyku tulumlarını tercih edebilirsiniz. Bu tasarımlar genellikle içinde hareket edebileceğiniz çok fazla alan barındırır. Çanta ile seyahat edecek ve dolaşacaksanız çantada çok yer kapladığını unutmamalısınız. Ayrıca ne kadar fazla alan o kadar çok ısıtılma ihtiyacı duyulacak alan demektir.”
Mumya şeklindeki uyku tulumlarını denemeniz gerekiyor.Sizi sararak ve tüm bedeninize oturarak yalıtımı maksimum düzeye çıkartacaktır ancak içerinde hareket edecek pek fazla alan yoktur, sıkılmam derseniz tam size göre. Paketlenip çantada taşıması da çok kolay olduğu için gönül rahatlığıyla seyahetlerinizde kullanabilirsiin.z
Gideceğiniz yer çok mu soğuk?

EVET

X
HAYIR
Minimum 3 mevsimlik (10,15 derece) ya da kış için üretilmiş(0 ve -5 dereceden başlayan) daha fazla yalıtımı olan uyku tulumlarını seçmelisiniz. Mümkünse kafanızı saracak biçimde olanları tercih ederseniz sadece yüz kısmınız açık kalacak şekilde maksimum yalıtım sağlarsınız.
Yaz sezonu veya 3 mevsimlik çadırları seçebilirsiniz. Güneş battığında sizi terletmeyecek ve rahat ettirecek bir yalıtım seviyesine sahip olması gerekir.

Sevgilerle.

 

 

 

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir