Kış Kampı Giyim Rehberi

Kış Kampı Giyim Rehberi

Kışın veya serin havalarda kamp yapıyorsanız sizi en başta korkutan olaylardan bir tanesi muhtemelen soğuk havalardır. Kış kampında giyim, dikkat edilmesi gereken belli başlı kurallardan oluşur.

Kışın soğuklarda üşümemek, hipotermi geçirmemek için üstünüze kat kat kazak geçirip şişik bir şekilde gezmek yerine ufak ipuçları ile çok keyifli ve sıcak kamplar yapabilirsiniz.

Burada yazan bilgileri sadece kampta değil günlük hayatınızda da yerine getirebilirsiniz. Bu tüyolar ile daha sağlıklı kış kampı geçirebileceğiniz gibi hasta olmadan kışı da atlatabilirsiniz.

Katmanlı Giyinmek

Kış aylarında köylere, yüksek kesimdeki yerleşim yerlerine yolunuz düşerse dikkatinizi çeken şeylerden bir tanesi sizin üzerinizdeki kalın kalın montlara rağmen yerel halkın gömlek-kazak karşınızda donmadan oturmasıdır.

Burada devreye katmanlı giyinmek denilen terim girer. Üzerinize ne kadar kalın bir şey alırsanız alın, yalıtım yaparak sizi soğuktan korumadığı sürece hiçbir anlam ifade etmez. 36,5-37 derece olan vücut sıcaklığınız 35 derece ve altına düşmeye başladığında hayırlı olsun, nurtopu gibi bir hipoterminiz olmuştur.

Hipotermi gibi bir durumla karşılaşmamak için her zaman katmanlı giyinerek arada oluşacak hava boşlukları ile vücut ısınızı dengede tutmalı ve dışarıdan gelen soğuk havaya karşı korumalısınız.

Öncelikle ekstrem sporlar yapmayacak veya bulunduğunuz yerdeki derece eksinin altına fazlasıyla düşmeyecekse uygun fiyatlı ya da evinizde bulunan malzemelerle de kampa gidebilir ve soğuktan korunabilirsiniz. Ancak her zaman kötüsüne hazırlı olmalı ve mümkün olan kısa sürede (eğer bu tarz kış kampı etkinliklerin gitmeyi seviyorsanız) kendinize iyi malzemeler almalısınız.

Üç Katman Giyinin

Öncelikle belirtmem gerekiyor. Asla pamuklu malzemeler giymeyin. Kış ve soğuk havalarda kullanılabilecek en kötü malzemedir. Nemi emerek ter tutar ve üzerinizde ıslak kalmaya devam eder. Ayrıca kumaş liflerinin arasında bulunan hava boşluklarının azalması nedeniyle ısı yalıtımı yapacak yeterli alan olmaz.

Kış kampında katmanlı giyim ile ilgili en basit örnek. İç katman-Orta katman-Üst Katman

Giysileriniz hiçbir zaman kalınlığına ve yoğunluğuna bağlı olarak sizi sıcak tutmayacaktır. İçerdiği hava katmanları sayesinde vücudunuz sıcak kalacaktır.

İlk katman esnek hareket edebilmenizi ve sıcak kalmanızı sağlayacak.
İkinci katman vücudunuzla arasında oluşturduğu hava boşluğu sayesinde yalıtım yaparak sizi sıcak tutar.
Üçüncü katman ise dışarıdaki nem, ıslaklık ve rüzgardan sizi koruyacak bir bariyer görevi görmelidir.

Kış kampında nasıl giyinmeli?

Yukarıda bahsettiğim temel kavramlar için yapmanız gerekenler basit. Katmanlı giyim sizi soğuk ısırıklarından, hipotermiden ve üşümekten koruyacaktır.

İç Katman

Vücudunuzun üst bölgesi için termal içliklerden almalısınız. Sizi çok sıkmayacak ancak üzerinizde de çok salaş durmayacak bir biçimde olmalı. Rahat etmeniz önemli.

Vücut ısınızı koruyacak olan en önemli katmanlardan birisidir.

Çok ekstrem soğuklarda termal çamaşırın üzerine bir kat daha giyebilirsiniz.
Termal çamaşırınızın üzerine pamuk olmayan bir gömlek veya tshirt giyebilirsiniz.

Kullanabileceğiniz malzemeler; İpek, yün veya sentetikler; polipropilen, polyester veya daha yeni yeni popülerleşmeye başlayan mikrotübüler kumaşlar.

İç katman vücudunuzdaki teri ve nemi dışarı atmak ve vücudunuzu koruma amaçlıdır. İçliğinizin sizi sarması ve vücudunuza temas etmesi gerekmektedir.

Böylelikle ter ile içlikler daha verimli temas derek onu buharlaştırmaya başlar. Unutmamalısınız, ter her hareket ettiğinizde ortaya çıkan bir şey değildir. Otururken, uyurken ve terlemenizi gerektirmeyecek herhangi bir hareketi yaparken bile vücudunuz ufak ufak ter atar.

Orta katman

Merinos yünlü bir kazak veya polar bir ceket giyebilirsiniz. Bu aşamada koltuk altlarından hava alan bir ceket bulursanız tercih edebilirsiniz.

Orta katmanda kullanacağınız giysi seçiminde dikkatli davranmalısınız. Kış kamplarında yapılan en büyük hata bu katman için seçilen kıyafetlerin hatalı olmasıdır. Vücudunuzun ısı kaybını yavaşlatma ve yalıtımlı alan yaratmak için yün en iyi seçeneklerden bir tanesidir.

Orta katman vücut ısınızı korurken dışardan gelen soğuğu keser.

Yün; lifleri kumaşta çok fazla hava boşluğu yaratarak yalıtımı arttırır, dayanıklıdır. Dezavantajı ise ufakta olsa nem emebilir. Ayrıca ıslandığında çok ağırlaşır ve nemini çok ağır atar. Ancak ıslak yünlü kıyafetinizin suyunu sıkıp tekrar giyseniz bile pamuklu bir giysiden daha az üşürsünüz.

Çok sık dokunan yün rüzgardan korusa bile bu dokuma şekli cildinizde kaşıntıya sebep olabilir.

Polar ve sentetik kumaşlar; genellikle polyester, poliolefin, polipropilen, elyaf vb. malzemelerden üretilen sentetik kumaşlardır. Bu malzemelerde yün ile aynı özelliklere sahiptir. Ancak daha az su emer ve daha az nem tutarlar ve yünden daha hızlı kururlar.

Farklı ağırlıklarda, kalınlıklarda polar çeşitleri olsa da kesinlikle dış katmanınızı oluşturmamalıdır. Çok rüzgar ve yağışlı durumlarda en üstünüzde polar olması sizi rüzgar ve yağmurdan korumayacaktır.

Üst Katman

Su ve rüzgar geçirmeyen bir ceket tercih etmelisiniz, tercihen kapşonlu. Bütçenizi belki de en çok yorabilecek malzemelerden bir tanesi de üstünüze seçeceğiniz ceket ve birazdan anlatacağım yağmur geçirmez pantolonlar.

Üst katman sizi dışarıdan gelecek yağmur, rüzgar gibi etkenlerden korur ve iç yüzeydeki yalıtımı destekler.

En üstünüze giyeceğiniz kıyafetlerin amacı sizi rüzgar, nem ve yağıştan korumaktır. Elbette çok zor şartlarda sıcaklık da sağlaması gerekmektedir, Ancak ne olursa olsun dış katmanı sizin için bariyer görevi görmelidir. Gore-tex veya diğer su geçirmez kumaşlardan tercih edebilirsiniz.

Tercihen içi polarlı ve söküp takabileceğiniz, ekstra soğuklarda size fazladan yalıtım sağlayacak ceketler tercih edebilirsiniz.

Pantolon

Yine çok fazla soğuk değil ise içi polarlı su geçirmez pantolon tercih edebilirsiniz. Ancak yanınızda ne olur ne olmaz termal içlikler bulunsun.

Kış aylarında su geçirmez bir pantolonunuz olursa kamp süresince eziyet çekmezsiniz.

Pantolon seçiminizde de eğer sağında solunda hava almak için açabileceğiniz fermuarları olanları tercih ederseniz çok sık hareket ettiğiniz anlarda terleme sorunu yaşamazsınız.

Kot pantolon, su geçirmeyen pantolonlar sizi soğuktan ve nemden korumazlar.

Çorap

Aslında ne giyerseniz giyin, pamukludan uzak durun. Pamuk ne kadar sağlıklı olsa da kış kampı için sizin en iyi arkadaşınız değildir.

Ayaklarınızı sıcak tutmak önemli; ne soğuk girmeli, ne terlemeli.

Sentetik malzemelerden yapılmış kalın çoraplar işinizi görecektir ancak doğallıktan yanaysanız yün çoraplar tercih etmelisiniz. Ayaklarınız en başta üşümeye başlayan uzuvlarınızdandır.

Eldivenler

Kampta sürekli bir işle ilgilenmeniz gerekeceğinden eldivenleriniz açılır-kapanır tarzda olan eldivenlerden olursa muhteşem olur.

Ellerinizin ısısını korurken sizi terletmeyecek bir eldiven seçmelisiniz.

Bütçenizi düşünerek hareket etmek isterseniz hava geçirgenliği yüksek ve ellerinizi üşütecek bir eldivenden kaçınmalısınız.

Boynunuzu Koruyun

Eğer kayak maskeniz var ise bunu kullanmayı düşünebilirsiniz ancak hareket etme kabiliyetinizi etkileyeceğinden ve sizi sararak bir süre sonra sıkmaya başlayacağı için içi polarlı buff tercih edebilirsiniz.

Buff ı birden fazla bağlama ve takma şekli ile yüzünüze maske yapacak şekilde de kullanabilirsiniz. Yukarıdaki görselde bulunan bağlama şekilleri size fikir verebilir.

Ayakkabı

Yerde sadece birkaç santim kar varsa, geleneksel yürüyüş botlarını kullanabilirsiniz. Ancak, daha derin karda, su geçirmez ve yalıtkan dağcılık botlarına sahip olmadığınız için üzülebilirsiniz.

Gora-tex, suya karşı dayanıklı veya su geçirmez ayakkabıları tercih etmelisiniz.

Su geçirmez ve suya karşı dayanıklı terimleri farklıdır unutmayın. Botunuzu alırken üzerine bir bardak su dökerek deneme yapabilirsiniz. Hiç ummadığınız yerlerden girecek olan su, tüm gün ayaklarınızı buz gibi yapmaya ve ıslak gezmenize sebep olur.

Özetlersek;

  • Vücudunuzu kuru tutacak, sizi terletmeyecek içlikler tercih edin.
  • Yalıtımlı bir şekilde sizi sıcak tutacak polar veya yünlü malzemeler giyin.
  • Rüzgardan, yağmurdan ıslanmanızı engelleyecek ceketlerle kış kampı giyiminizi tamamlayın.

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir