Çevre Dostu Kamp Yapmanın 18 Yolu

Çevre dostu, yeşili koruyan bir anlayış ülkemizde çok fazla olmasa da, en azından bilinçli kampçılar olarak doğada daha az iz bırakarak çok daha keyifli kamplar yapabiliriz.

Sadece Kamp ile alakalı değil, hayatınızın her alanında çevre dostu, yeşili koruyan bir bilince sahip olmak hem hayatınızda daha huzurlu zaman geçirmenize hem de bir sonraki nesil için daha güzel bir dünya bırakmamızı sağlayacaktır.

Bu adımları takip ederek hem kendinize hem de sizlerle beraber kamp yapan kişilere ilham verebilir ve çevre dostu yaşamlara öncülük bile edebilirsiniz.

Aslında hayatınızdaki alışkanlıkları değiştirmeden küçücük dokunuşlar ile çok büyük farklılıklar yaratabilirsiniz. Sizin için aşağıda bununla ilgili bir liste derledim. Umarım bir sonraki kampınız için size ilham verir böylece daha keyifli bir kamp yapabilirsiniz.

Yemeklerinizi Önceden Hazırlayın

Bir çoğumuz kamp alanına kadar yemeklerle alakalı herhangi bir alışveriş yapmadan orada bulunan marketlerden plastik poşetler içerisine bir sürü malzeme koyarak elimizde fazlasıyla yükle kamp alanına plastik torbalar ve kaplarla birlikte götürüyoruz. Folyosu, poşeti, altlığı, kapağı vs. derken aslında pişirilecek bir yemek için fazlasıyla plastiği çöpe atıyoruz.

Hava almayan kaplarda yemeklerinizi saklayabilirsiniz.

Bunun yerine önceden pazardan, yerel marketlerden istediklerinizi görerek ve dokunarak satın alabilir ve istediğiniz gibi evinizde hazırlayabilirsiniz. konserve kutuları veya tekrar kullanabileceğiniz güzel kaplarda taşıyarak kamp alanınıza götürebilirsiniz. Hatta bu kapları tabak vs. olarak da kullanıp fazla malzeme kullanmamış olursunuz.

Yerel Halkı Destekleyin

Kamp menünüzü hazırladınız, listenizde yumurta, yoğurt, balık veya kasaptan alacağınız herhangi bir malzeme var ise yukarıdaki maddede belirtilen kaplarla birlikte köylülerden alışveriş yapabilirsiniz.

Köylerde kurulan lokal pazarlardan alışverişinizi yapabilirsiniz.

Zaten alacağınız malzemeler çok fazla olmayacağı için bu kaplarla taşıması kolay olacak hem de o bölgede kıt kanaat geçinen köylülere destek olmuş olacaksınız. Bunun için gitmeden önce araştırmanızı mutlaka yapın.

Şişe Su Taşımaktan Vazgeçin

Tüm kamp boyunca içeceğiniz su için elinizde 5 er litrelik şişeleri taşımaktan ve doğayı kirletmekten vazgeçin. Hem plastik kirliliğini ortadan kaldıracaksınız hem de alandan tasarruf edeceksiniz.

Köylerde kurulan lokal pazarlardan alışverişinizi yapabilirsiniz.

Nasıl mı? Öncelikle akarsu var ise ve temizse buralardan yararlanabilirsiniz. Temizliğinden şüphe ediyorsanız filtreleme sistemleri kullanabilirsiniz. Ya da en basit çözüm olan ve tekrar kullanılabilen su taşıma ekipmanlarını tercih etmelisiniz.

Atıştırmalıkları Kuruyemişçiden Alın

Markete girdiğinizde kasanın yanında rengarenk atıştırmalıklardan almak yerine mahallenizde bulunan veya bildiğiniz iyi bir kuruyemiş dükkanından kendi kaplarınıza istediğiniz miktarda kuruyemişler alabilirsiniz. Hem cebinizi korur hem de plastik atıklardan uzaklaşarak doğayı korumuş olursunuz.

Böylelikle kendi karışımlarınızı hazırlamış olursunuz.

Gitmeden önce çok güzel kekler yaparak kamp için çok güzel atıştırmalıklar hazırlayabilirsiniz ya da artan kuruyemişlerden eve geldiğinizde kek yapabilirsiniz. Seçim sizin.

Yerel Biraları Tercih Edin

Craft biralar ile yeni tatlar da keşfedebilirsiniz.

Ülkemizde fabrikasyon biraların yanı sıra kendi biralarını üreten butik firmalar fazlalaştı. Onların diliyle buna Craft Bira deniliyor. Gitmeden önce mutlaka araştırın ve o biralardan alarak destek olmaya çalışın. Global de buna mikro macera deniliyor.

Gıdaları Plastiğe Sarmayın

Plastiğin çevreye verdiği zararı anlatmaya gerek yok.

Bütün streç filminizi ya da poşetlerinizi bir kampa harcamayın. Çünkü o kamptan sonra kullanılmayacak. Eğer kuru bakliyat taşıyacaksanız keselerden, sandviç vb. tarzı şeyler için tekrar kullanılabilir kaplardan ve etleriniz için mühürlü kapaklı malzemeleri tercih edebilirsiniz.

Kamp Ateşinizi Her Yerde Yakmayın

Mümkünse ateş yakmayın diye başlasam da o ateş mutlaka yanacaktır. Hem korunma içgüdüsü hem de ısınma için. Ancak ateşi her yerde yakıp arkanızda kül ve ölü toprak bırakmayın.

Ateş yakarken zemini mutlaka koruyun

Daha önce bu konuyu “Kamp Ateşi Nasıl Yakılır” yazımızda anlatmıştım. Yerden yüksekte bir şöminede veya kazdığınız toprağın içerisine taşlar dizerek bitki köklerine dikkat ederek ateşinizi yakın.

Alüminyum Folyoyu Artık Bırakın

Pişirirken, saklarken aynı plastik gibi yiyeceklerinize sarmayı bırakın artık. Hem sağlıklı değil hem de doğada çözünmesi çok zor bir atık.

Doğada çözünmesi en zor şeylerden biri

Bunun yerine patatesi, soğanın farklı pişirme yöntemlerini araştırın, küle gömün vs. İlla ki kullanmak istiyorsanız yırtmadan tekrar tekrar kullanmaya çalışın.

Plastik Çatal-Bıçaktan Uzaklaşın

10 tanesini 1 liraya aldığınız ve size ucuz gelen o plastik kullan-at malzemelerin doğaya ve size verdikleri zarar inanılmaz. Bunun yerine bambu çatal-bıçak takımları veya tekrar kullanılabilir silikon ya da doğayla dost çatal-bıçak takımları edinin. Hem her kampınızda 1 lira verdiğiniz o ürünlere nazaran tekrar tekrar kullanabildiğiniz için daha ekonomik hem de daha sağlıklı.

Yemek Artıklarını Doğru Biçimde Saklayın

tekrar kullanılabilir araç ve gereçler kamplarınızı daha da keyifli hale getirir.

Kampta gözünüz dönüp her şeyi fazlaca pişirip tıka basa doyduktan sonra kalan yemek atıklarını saklayabilirsiniz. Etlerinizi, çorbanızı yani ertesi gün bozulmayacak gıdalarınızı tekrar kullanılabilir paketlerde ya da kaplarda saklayarak ertesi gün farklı bir yemek yapabilir ya da evinize döndükten sonraki yorgunluk atıştırmalıkları olarak kullanabilirsiniz.

Tek Kullanımlık Mangallardan Uzak Durun

Portatif mangallarda etinizi de yakmazsınız.

Pratikte çok fazla işimize yaradığını düşünüyoruz. Ancak ardında bıraktığı kirlilik doğa için çok tehlikeli. Bunun yerine portatif mangalları tercih edin. Tek kullanımlık mangallar kömürün ısısı ile toprağa zarar verdiği gibi ortaya çıkan alüminyum ve tel pisliği ile doğada geri dönüşü çok zor atıklara sebep olmaktadır. Portatif ızgara almaya bütçeniz uygun değilse bir tel ile ateşinizin közünde yemeklerinizi pişirebilirsiniz.

Gaz Kartuşlarını Doğaya Atmayın

Küçük gaz kartuşları, özellikle sırt çantasıyla gezerken ve yürüyüş yaparken çok kullanışlı olduklarından hepimizin tercihi. Fakat çoğu kamp alanında boş kartuş kutuları gözünüze çarpacaktır.

Toplayıp geri dönüşüm kutularına atabilirsiniz.

Bunları doğaya atmak geri dönüşümü çok zor olacağından fazlasıyla kirlilik yaratacaktır. Eğer kartuş kullanıyorsanız aldığınız yere nereye atmanız gerektiğiyle ilgili sorular sorabilirsiniz. Ya da üretici ile iletişime geçip boş kartuşları biriktirerek kendilerine boş kartuşları geri dönüştürmeleri konusunda yardımcı olabilirsiniz.

Satın Almak Yerine Kiralayın

Çadır, uyku tulumu, mat gibi malzemeleri almak bütçenizi yorabilir. Veya ilk kullanımdan sonra kamp hayatı size göre değilse muhtemelen çöp olabilir. Onun yerine ilk kampınızda çadır vb. malzemeleri kiralayabilirsiniz.

Glamping alanlarında kamp yapmanız da seçenekler arasında

Uyku tulumu kiralamak belki size göre olmayacağından (içinde daha önce başka birinin yatması, ya da temiz olmaması gibi) uyku tulumu içerisine örtü yada çarşaf alarak biraz da olsa teması engelleyebilirsiniz.

Yırtılan ve Delinen Malzemelerinizi Atmayın

Kamp alanlanındaki çöplerin önü genellikle kırık sandalye, yırtık uyku tulumları, yırtık çadır veya kırık pollerle doludur.

Malzemelerinizin değerini bilin.

Bunları atmak yerine tamir etmeye çalışın veya tamir ettirin ya da öğrenin. Küçük yırtıkları yama kitleri ilet tamir edebilirsiniz. Ürünleriniz satın aldığınız markalar tamir konusunda size destek verebilirler.

Seyahat İçin Olan Temizlik Malzemelerinden Uzak Durun

 

Küçüklüğü ve portatif olmalarıyla bizi cezbetse de bu tarz temizlik malzemelerini kullandıkça oluşan kirlilik o kadar fazla ki. Daha önce kullandığınız kapları tekrar kullanabilirsiniz. Ya da seyahat için hazırlanmış taşıma kutularından alıp bittikçe tekrar doldurarak kullanabilirsiniz. Doğal malzemeler kullanıp, küçülterek saklamaya çalışın.

Kağıt Havludan Uzak Durmaya Çalışın

Evet büyük kolaylık, cırt cırt kopar her şeyi sil. Peki ya o kesilen ağaçlar?
Buna harcadığınız para ile bir metre pamuklu kumaş alıp küçük küçük kesip daha sonradan yıkayabilirsiniz.

Her Sabunu Kullanmayın

Doğal sabunları kamp için küçük boylar halinde götürebilirsiniz.

Kamp alanında mutlaka sabun kullanacaksınız, her sabunu kullanmak yerine doğa dostu veya ev yapımı sabunlar kullanabilirsiniz. Sadece kamp hayatında da değil evinizde de bu sabunlardan kullanarak içme suyu kaynaklarını kirletmemiş olursunuz.

Gitmeden Önce Arkana Tekrar Bak

Kamp alanından ayrılma vaktiniz geldiğinde bütün eşyalarınız topladıktan sonra ne olur ne olmaz diye ufak bir mıntıka temizliği yapın. Sizden sonra gelecek insanlar için temiz güzel bir alan bırakmış olursunuz.

Kim bilir belki de gece karanlığında düşürdüğünüz bir şeyi bulmanıza vesile olacaktır. Sadece kendi çöpünüzü değil gördüğünüz diğer çöpleri de toplayabilirsiniz. İşin özeti sadece ayak izinizi bırakın, çöpünüzü değil.

Sevgiyle.

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir