Çadır Nasıl Kurulur?

İlk defa kamp yapacaksanız ve bu konuda yeniyseniz çadırınızı kurmak için saatler harcamayın. Genellikle ne yaptığınızı bilmeden çadır kurmaya başlarsanız uzunca bir süre başında ne yaptığınızı bilmez şekilde bir orayı bir burayı bağlamaya çalışırsınız.

Kampa çıkmadan önce nasıl çadır kurulur sorusunun cevaplarını içeren temelleri bilmeniz gerekir. Genellikle kamp alanlarında yardımcı olacak bir çok insan olsa da, yine de temelleri bilmekte fayda var.

Adım adım çadır nasıl kurulur, çadır kurmanın en kolay yolları nedir gibi sorularınızı cevaplandırmayı ümit ediyorum. Bu rehberle sadece çadırın nasıl kurulacağına dair temel bilgileri öğrenmekle kalmayacak, ayrıca çadırınızı nerede olması gerektiği ile ilgili süper yararlı ipuçlarını da bulacaksınız.

Çadırınızı yanlış yere kurmak, emin olun ki kamp deneyiminizi mahvedebilir. Eğer bu konuda yeniyseniz hadi başlayalım!

Çadır Nasıl Kurulur?

Başlamadan önce belirtmekte fayda var. Neredeyse tüm çadırların farklı olduğunu bilmelisiniz. Aynı çadır stili bile markadan markaya farklılıklar gösterir. Bu yüzden modern çadırlara odaklanacağız. Kubbe tipi, tünel tipi vb.

Çadırınızı kurmak için öncelikle en iyi yeri bulmalısınız. Her zaman düz bir zemin olmayabilir. Bunun için zemini düzleştirmeye çalışabilirsiniz. Eğer çadırınızı kurduğunuz alan taşlıksa, taşları temizleyerek başlayabilirsiniz.

Çadırını Aç

Çadırınıza nazik davranın, açmak için hırpalamadan sakin bir şekilde kılıfından çıkarın. Hem küçük bileşenlerini kaybetmez hem de parçaları sağlam bir şekilde dışarı çıkarabilirsiniz. Hava rüzgarlıysa üzerine ağır bir şeyler yerleştirmekte fayda var.

İpucu: Çadırınızı nasıl toplayacağınızı bilmiyorsanız, ilk açma işlemini yaparken fotoğraflayın. Emin olun toplama aşamasında nasıl katlandığını,yuvarlandığını hatırlamak isteyeceksiniz.

Parçaları Ayırın

Dış tenteyi ve iç tenteyi ayırın. Pollerinizi, kazıklarınızı hepsini bir bir ayırın ve malzemelerinizi bir bakışta görme fırsatınız olsun.

Pollerinizi Birleştirin

Polleriniz genellikle birbirinden ayrılmaması için içeriden lastik bir ip ile bağlıdır. Polleri birleştirerek uzun bir iskelet elde edersiniz. Birleştirerek hazır olmalarını sağlayın.

Çadırınızı Düz Bir Zemine Yerleştirin

Bazı çadırların taban bölümü fazlasıyla ince olduğu için zeminde ne var ne yok hissedersiniz. Bunu engellemek için çadırın alt kısmını toprakla, çimle doldurabilir veya zeminde rahatsızlık verecek parçaları temizleyebilirsiniz.

Pollerinizi Çadırla Birleştirin

Çadırınızın 4 köşesinde de pollerin girmesi için metal bir çubuk bulunmaktadır. Önce bir polü bu çubuğa sabitler, sonrasında diğer ucunu çarpraz köşeye geçirirsiniz. Diğer pole de aynı işlemi uyguladıktan sonra iç tentenin klipslerini pole geçirerek çadırın iskeletini tamamlarsınız.

Bazı çadırlarda poller direkt olarak çadırın içerisine dikilmiş bir kanaldan geçirilip daha sonra çadırın köşelerine sabitlenir. Modelden modele farklılık gösterebilir.

Dış Tenteyi Bağlayın

Dikkat edilmesi gereken nokta, dış tentede bulunan kapı girişi ile iç tentedeki kapının aynı yöne bakması gerekmektedir. Gülmeyin, tekrar sökmek eziyet olabilir.

Kapılar yerli yerine oturduktan sonra, dikiş noktalarından pollerin üzerine düğüm atılır veya klipsli ise pole klipslenir.

Sabitleyin

Çadırınız rüzgarlı bir havada olsun veya olmasın sabitleyin. Aniden çıkan bir rüzgarda uçmasını engellersiniz. Ayrıca çadırınızın kenarlarında bulunan ipleri zemine sabitleyerek gerdirme işlemini yapın

Gerdirme içerideki hava akışını arttıracağı gibi, fazla yağmurda iç tente ile teması keserek, içeriye su damlatmayı engeller.

Eğer zemin çok sert ve sabitlenemeyecek bir durumda ise, herhangi bir taş, ağaç gövdesi vb. ağır malzemelere çadırınızın iplerini bağlayabilirsiniz.

Mükemmel Çadır Kurmanın İpuçları

Evde Pratik Yapın

Zorunluluk değil ama pişmanlık olsun istemezsiniz. Kamp alanında uzunca bir süre çadır kurmakla uğraşmak sizi yoracağı gibi, utandırıcı bir mücadeleye girmişsiniz gibi hissettirecektir. Ayrıca evde pratik yapmanız, çadırınızın tüm parçalarının orada ve doğru olduğundan emin olmanızı sağlar. Yeni çadırlar bile eksik parçalarla gelebilir bu bir ihtimaldir

Yeni aldığınız bir çadırı kontrol etmek gereksiz bir önlem gibi gözükebilir, ancak bu gerçekten zorunluluktur. Bir kaç sene önce yaptığım kamp sırasında çadırlarını alalı 1-2 saat olan bir çift kamp alanına gelir gelmez poşetten çıkardıkları çadırlarında eksik olduğunu fark ettiler. Böyle bir durumda ya kampınızı iptal edersiniz, ya da o malzemeyi temin edebilmek için kazıklanmayı göze alırsınız.

Kamp Alanına Erken Gidin

En iyi kamp yeri seçiminizi büyük ölçüde arttıracak bir alışkanlıktır. Ayrıca çadırınızı karanlıkta kurmak zorunda kalmaz, kamp alanında keşif yapmanızı sağlar.

Kamp Alanındaki Yerinizi Seçin

Kamp alanında çadırınızı kuracağınız yeri seçmeden önce tüm seçeneklere bakmak için biraz zaman ayırın. Burası sizin birkaç günlük geçici eviniz olacak. Elinizdeki şartları değerlendirin, araştırmanızı yaparken aşağıdakileri göz önünde bulundurun.

  • Tuvalete Yakın: Tuvalete ne çok yakın ne de çok uzak olun. Geceleri ne kadar sık tuvalete gittiğinize bağlı olarak kendinizi konumlandırın. Tuvalete giden diğer kişiler tarafından rahatsız edilmek istemiyorsanız kamp alanınızı geçiş yolu üzerinde konumlandırmayın.
  • Manzara: Gündüzleri kamp alanında takılmaktan hoşlanıyorsanız ve çadırınızın fermuarını açınca güzel bir manzara görmek istiyorsanız çadırınızı ona göre konumlandırmalısınız.
  • Su: Su kaynağından çok uzakta değilseniz, su kaplarını ve şişelerinizi doldurmak çok daha kolay hale gelecektir. Ancak sivrisinek dönemlerinde çok da hoş olmayabilir.
  • Araç Yolu: Evet bazı kamplarda aptal şekilde kamp alanın içerisinde araçlar için toprak yollar bulunmakta. Hep toz altında kalmamak hem de en sakin ortamı elde etmek için bu yollardan uzakta durmakta fayda var.
Komşularınızı İyi İnceleyin

Mükemmel kamp alanınızı bulmak için kampı keşfederken, yakındaki insanları dikkatlice gözlemleyin. Sabah erkenden çocuk gürültüsü ile uyanmak istemiyorsanız çocuklu ailelerin olduğu alanlardan uzak durun. Aynı şekilde gece geç saatlere kadar kamp ateşinin etrafında oturup keyif yapmak istiyorsanız çocuklu ailelerden kendinizi uzak tutup onları rahat ettirin.

Güneşi Değerlendirin

Kamp yerinizin ne kadar güneş alacağı ve günün hangi saatlerinde dik geleceğine dikkat etmelisiniz. Bu genelde yılın zamanına, iklimine ve tercihlerinize bağlıdır. Güneşin ısısı ve ışığı saat sabah 5-6 gibi yükseldiğinde sizi uyandırmasın istiyorsanız yerinizi iyi seçin.

Hava Durumunu Değerlendirin

Asla havanın mükemmel olmasını beklemeyin. Tahminlerde mükemmel görünüyor olabilir. Beklenmedik değişiklikleri hesaplayın. Eğer mümkünse, rüzgarın hangi yöne doğru estiğini düşünün ve çadırınızın en kuvvetli kısımlarını rüzgara karşı yerleştirin. Ekstra koruma sağlamak için aracınızı siper olarak kullanabilirsiniz. Yoksa çalılar,çitler vb. siper oluşturabilecek bir yerde konumlanmalısınız.

Toprağı Kontrol Edin

Çadırınız için mükemmel bir yer bulmak istiyorsunuz. Dikkat etmeniz gereken yatmayı düşündüğünüz zemindir. Şimdiye kadarki en güzel manzaraya ve en sessiz noktaya sahip olabilirsiniz. ancak düzensiz ve rahatsız bir yerde uyuyorsanız emin olun o uykudan hiç keyif almayacaksınız. Bu nedenle zeminin düz olduğundan, kayalardan ve ağaç köklerinden oluşmadığını kontrol etmelisiniz.

Ne kadar çok kamp yaparsanız, size en uygun mükemmel kamp yeri bulmanın neden bu kadar önemli olduğunu ve en çok neyi sevdiğinizi anlayacaksınız. Bir çadırın nasıl güvenle kurulacağını öğrendikten sonra kamp yerinizde mükemmelliği seçerek daha fazla zaman geçirebilir ve gecenin ortasında endişelenerek uyanmak zorunda kalmazsınız.

Keyifli kamplar!

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir