parkuru takip edin

Bushcraft Nedir?

Bushcraft Rehberi

Bunu okuyan bazılarınız bushcraft konusunda tecrübeli, bazıları ne olduğu hakkında ipucuna sahip ve bazılarınız da ne olduğu hakkında en ufak bir fikre sahip olmayacaksınız. Bu yazıda, bushcrafttın ne olduğu konusunda size rehberlik etmeyi amaçlıyorum.

 

Bushcraft için hangi becerileri öğreneceğiniz veya ihtiyaç duyacağınız ya da bushcraft deneyiminizi geliştirmek neler yapmanız gerektiği hakkında konuşacağız.

Nedir Bu Bushcraft

Basitçe Bushcraft: vahşi doğada hayatta kamlanızı ve gelişmenizi sağlayacak beceriler bütünü diyebiliriz.

nedir bu bushcraft denilen?

Bushcrafting bir tuhaflık değildir. Belirli bir insana özgü bir şey de değildir. Doğal ortamda hemen hemen her yerde kullanılabilecek yetenekler topluluğudur. Avlanma, balık tutma, yiyecek arama, barınak inşa edilmesi ve iz takip etme ile sınırlı değildir. Sosyal medyada gördüğünüz, doğada kahve demleyen ve üzerinde reklam kokan ekipmanlarla iş yapan adamlar bütünü de değildir bushcraft. Bunlar sadece buz dağının görünen kısmıdır.

Bushcraftın bir diğer ifadesi ( özellikle türkçe söylemek istersek) vahşi doğada hayatta kalma yetenekleridir. Tüm bu eylemlere verilen ismin ingilizce “bushcraft” olması ve dünya çağında giderek kabul gören bir ifade olması sebebiyle bize sanki ilk defa karşılaştığımız bir olguymuş gibi geliyor.

Bushcraft Yeni Bir Şey Değil!

Tabiki de değil. Atalarımız, dedelerimiz, ninelerimiz bu konunun ustalarıydı. Biz fikir sahibi değilken bile onlar bu konuda uzmanlaşmışlardı. Erken yaşlardan itibaren, hangi bitkilerin yiyecek veya ilaç için kullanılacağını, ateşin nasıl yakılacağını ve kontrol altına alınacağını, çevrelerindeki doğal kaynakları nasıl kullanacakları ve bunlardan neler yaratabileceklerini, hayvanların izlerini okumayı ve çevresindeki doğanın bilincine varmayı öğrendiler.

atalarımızın uzun yıllar doğada yaptıklarını unutan şehirliler için yeni bir şeymiş gibi geliyor bushcraft

Bu beceriler ve bunların üzerine koya koya bu günlere gelmemiz modern insanı oluşturdu. Ancak modern insan oldukça bushcraft denilen terimin aslında hayatımızın bir parçası olduğunu ve uzun zamanlar boyunca bunu genlerimize işlemiş bir şekilde yaptığımızı unutur olduk. Şehirli olmak bizi atalarımızdan, özümüzden uzaklaştırdı.

The Bush Tucker Man veya kendi ismiyle Les Hiddins bu konuda Avusturalya’dan sonra tüm dünyada tanınır hale gelmiş ve doğada yaşamayı felsefe haline getirmiş bir adamdır.Avustralya çalılarına olan aşkı ve bilgisi ile tanınan emekli bir Avustralya Ordusu askeri ve savaş gazisidir. Hiddins, kendine özgü bir şekilde değiştirilmiş Akubra “fötr şapka” şapkası ve büyük sırıtışıyla tanınır.

Neden Bu Kadar Popüler Oldu?

Son yıllarda bushcraft becerilerinin kazanılmasında ve bushcraftın bilgi ve algısında artış yaşanmaya başladı. Bir çok insan bu yaşam tarzını tekrar “havalı” ve “popüler” oluşundan dolayı tecrübe etmeye başlamıştır. Aslında bunu sağlayan kişilerden birisi de Ray Mears.

Bushcraftı hep hayatımızdaydı. Biz şehirde yaşamaya başladıkça bizim için lüks olmaya başladı.

Raymond Paul Mears, İngiliz bir ormancı, eğitmen, iş adamı, yazar ve TV sunucusu. Televizyonda yaptığı doğada hayatta kalma programlarıyla ünlü olmuş ve insanları doğaya tekrar çekmeyi amaçlamıştır bir nevi. Otlarla ve çamurla yaptığı barınak meşhur olmasına katkıda bulunmuştur. Sonrasını zaten biliyorsunuz Bear Grylls.

Ülkemizde bunun en güzel örneklerinden birisi -ve kültürüne, insanına, yemeğine dokunarak başarıyla yapılan programlardan birinin sunucusu olan Doğadaki insan – Serdar Kılıç

Serdar Kılıç’ın dağ evi yapımı ile iligili videolarını izleyip bushcraft hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Serdar Kılıç ülkemizde bence bushcraftı tam anlamıyla temsil eden yegane kişiliklerden birisi. Ülkemizde bushcraftçıyım diye gezinen binlerce tip görebilirsiniz. Ama oturup iki kelimeyi bir araya getiremediklerini, geçmişini, tarihini bilmediklerini fark edersiniz. Serdar Kılıç’ın bir kaç programını izleyince ne demek istediğimi çok daha iyi anlayacaksınız.

Ne Öğrenebilirim?

Bushcraft ile alakalı öğrenebileceğiniz çok sayıda farklı konu vardır. Çok çeşitli bir aktivite olduğu için, bushcraftla alakalı her şeyi öğrenmek aslında neredeyse imkansız. Araştırdıkça bushcraftın bir öğrenme şekli olduğunu fark edeceksiniz.

Bushcraft konusunda bir çok kişi yiyecek arama, doğada barınak yapma vs. gibi konularda uzmanlaşma ile başlar.

balıkçılık da bushcraft yeteneklerinizi arttırmak için öğrenebilecekleriniz arasında.

Öğrenebileceğiniz çok sayıda farklı beceri vardır. Bununla birlikte, Bushcraft çok çeşitli bir aktivite olduğu için, bir yaşamda bilmesi gereken her şeyi öğrenmek imkansız olurdu. Bu sadece bushcraft’ın sunduğu ödüllere katkıda bulunuyor.

Yeni başlayanlar için bushcraft biraz zor gözükebilir. Çünkü bir kerede yapmanız gereken birden fazla konu vardır. Örnek vermek gerekirse doğada hayatta kalmaya çalışıyorsanız ilk yapmanız gereken barınak yapmaktır. Barınaktan sonra su bulmanız ve en son olarak ateş yakmanız gerekir. Bu ilk 3 işlem hayati önem taşımaktadır.

Genel bir rehber olarak öğrenmeniz gereken temel becerilerden bazıları;

 • Ateş yakma
 • Barınak
 • Halat ve düğüm becerileri
 • Toplayıcılık
 • Avcılık
 • Tuzak kurma
 • Balıkçılık
 • Pişirme methodları
 • Pişirme yöntemleri
 • Balık ayıklama ve hazırlama
 • Gıda saklama ve koruma yöntemleri
 • Bıçaklar ve çok amaçlı aletlerin hayatta kalma üzerine kullanımı
 • Su arıtma
 • Su depolama
 • İlk yardım
 • Kaya tırmanışı, kano, okçuluk ve doğa yürüyüşü gibi açık hava aktiviteleri hakkında temel bilgilere sahip olma.
Unutmayın

Bushcraft günümüzde yeni çıkmış bir akım değil. Zaten uzun zamandır doğada hayatta kalmak için yaptığımız eylemlerin bütünüdür.
Bushcraft yapmak için illa deri çantalarınız, tarp kurup altında uyumanız, isveç marka baltalarınız olmasına gerek yok. Bushcraftı kampa çıktığınız her an yapıyorsunuz. Çadır kurarak, odun toplayarak, ateş yakarak, yemek yaparak vs. Önemli olan yaptığınız şeylerin bilince olmak ve doğru şekilde yapmak.

yeni bir akım olmadığı gibi, genlerinize işleyen doğada kalma becerilerinizi yeniden ortaya çıkarabileceğiniz bir olgu bushcraft.

Şahsi olarak fikrim; düğüm tekniklerini, ilk yardımı, yenebilir otları, ateş yakma-kontrol etme ve balık tutma gibi basit avlanma yeteneklerinizi geliştirin.
Ne işime yarayacak demeyin. Çadırınızın bi yerini bağlamanız veya hamağınızı ağaca bağlamanız gerektiğinde bile basit düğüm teknikleri hayatınızı kurtarır.
Ateş yakmayı öğrenin, bu konuyla ilgili daha önce bir yazı paylaşmıştım “Ateş yakma teknikleri”

Kimleri Takip Edebilirsiniz?

Joe Robinet: bu zamana kadar muhabbetini en sevdiğim ve güzel bilgiler veren bir youtube sayfası var.
Almazan Kitchen: doğada yemek pişirmeyi sanat haline getiren bir abimiz buyrun youtube sayfası
Wild Woman Bushcraft: kadınların bu konuda ne kadar başarılı olduğunu gösteren kanallardan birisi
Serdar Kılıç: Ülkemizin bence en tanınan ve doğada olmayı en güzel anlatan insanlarından birisi. Ekşi sözlükte kendisi hakkında olumsuz yorumları olmasına rağmen izlediğinizde kendi ülkemizden değerler gördüğünüz için mutlu oluyorsunuz ve bu işe heveslenmenizde daha etkili oluyor. Youtube’da bir çok videosu var ama en derli toplu videolarının bulunduğu kanal TRT Haber

 

Sevgiler.

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir